Wszystko dobrze, tylko ten bałagan! Tę myśl zna każdy, kto choć raz przeprowadzał w domu modernizację, przebudowę czy nawet małą przeróbkę. Tymczasem sprzątanie znacząco mogą ułatwić nawilżane chusteczki czyszczące BHP do trudnych zabrudzeń.
„Jedno z podstawowych pytań klientów szykujących się do ocieplenia domów, brzmi: jak brudne są te prace. Zastanawiają się nad tym zwłaszcza ci, którzy przymierzają się do termomodernizacji istniejących już domów, część pracy związanych z ociepleniem podłóg toczy się bowiem wewnątrz. To nas zainspirowało i zaproponowaliśmy produkt czyszczący - skuteczny, łatwy w użyciu i uniwersalny” - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej styropian.
Chusteczki czyszczące BHP to mocniejsza wersja chusteczek łazienkowych czy kuchennych. Wystarczy je wyjąć ze szczelnie zamkniętego opakowania i przetrzeć zabrudzoną powierzchnię, narzędzia, a nawet ręce. Nie wymagają dodatkowego stosowania wody, a czyszczą plamy po smarach i olejach, pył, czy sadzę. Sprawdzą się zatem nie tylko jako pierwsza pomoc po remoncie, ale także jako stałe wyposażenie w garażu czy warsztacie.
Ruch wyprzedzający
Przygotowując się do remontu czy prac budowlanych warto przemyśleć sobie przebieg robót i poszukać technologii, które choć w części ograniczą ryzyko gigantycznego bałaganu. Właściwie wszystko, co upraszcza roboty, zmniejsza też liczbę działań po których zostaje nieporządek czy pojawiają się zabrudzenia. Dobrym przykładem może być styropian zaprojektowany specjalnie pod wodne ogrzewanie podłogowe, czyli Instal Panel. Płyty Instal Panel są dodatkowo pokryte warstwą srebrnej tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej, co ma podwójny skutek - po pierwsze wzmacnia właściwości izolacyjne styropianu, a po drugie - znacząco ułatwia montowanie rurek ogrzewania podłogowego.
„Łatwość montażu oczywiście oznacza mniej błędów przy układaniu ocieplenia, ale też i mniej roboty, a mniej roboty to mniej bałaganu. Folia w tym systemie jest częścią płyt styropianowych, skoro nie trzeba jej dodatkowo rozkładać pod ogrzewanie podłogowe, to także nie trzeba jej przycinać i dopasowywać. Łączenie płyt jest proste dzięki paskom kleju, a to oznacza, że nie trzeba oddzielnie przygotowywać zaprawy klejowej. Mocowanie rurek grzewczych również jest trwalsze” - wylicza Dariusz Pruszkowski.
Pozostałe zabrudzenia, których nie da się uniknąć, można usunąć chusteczkami czyszczącymi BHP. W ramach akcji promocyjnej, która trwa do 31 maja każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, który kupi produkty z systemu Instal Panel za minimum 5 tys. zł, otrzyma w prezencie 12 sztuk chusteczek. Więcej informacji znajduje się na stronie ->https://www.styropmin.pl/konkursy/.
Lepiej zapobiegać niż sprzątać
Drugi ważny krok to przygotowanie przestrzeni do prac remontowych. Warto w miarę możliwości przenieść ruchome przedmioty, np. meble, a także przyłożyć się do możliwie szczelnego osłonięcia tego, czego ruszyć się nie da. Jeśli remont odbywa się tylko w części domu, dobrym rozwiązaniem jest oddzielić część „brudną” od „czystej” - zawiesić folię na drzwiach, położyć wycieraczki. Zazwyczaj też da się na bieżąco usuwać np. skrawki czy resztki materiałów budowlanych. Skutek jest nie tylko taki, że nieporządek wygląda na mniejszy, ale i mniej przenosi się np. pyłu, który jest jednym z najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Każdy dzień roboczy powinien też kończyć się oczyszczeniem narzędzi i zamieceniem przestrzeni.
Link do strony artykułu: https://wm5.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/sprzatanie-po-budowie-i-pracach-remontowych-jak-zrobic-to-skutecznie